Zor Yakalanan Endüstri 4.0 Neden Önemli

Zor Yakalanan Endüstri 4.0 Neden Önemli

Endüstri devrimlerini her ne kadarda geriden takip etmiş olsak da şu anda yakaladık. Aslında daha doğrusu yakalamak zorunda kaldık. Eğer var olmak istiyorsak teknoloji ve üretimi arttırmamız gerekiyor. Kas gücünden ziyade beyin gücünü kullanan kazanacak. Bu beyin gücünü teknoloji yönünden kullananlar, diğerlerine gıyaben daha fazla kazanacak. Daha doğrusu dünyada var olacak.

Biraz daha basite indirecek olursak; Gelişmekte olan 20 ülkenin arasındayız, fakat ilk 10’na giren ülkeler uzay mekiğinin dünyadan uzaklaşması gibi 10 ülke diğer bütün ülkelerden hızla ayrılacak. Şu anda dünyadaki bütün insanların kazancını yüzde 20’nin cebine giriyor. Yani insanların yüzde 80’ni sadece belli bir zümreyi zengin etmek için çalışıyor.

Bu yüzde 20’nin içerisine girmek için teknolojik gelişmeleri takip ederek üretim yapmamız gerekiyor. 2017’de Türkiye’nin cari açığı 43 Milyar Dolarken, 9 kişinin ortaya çıkardığı teknolojinin basit kullanımı ile oluşturulan haberleşme uygulaması WhatsApp 19 Milyar Dolara satıldı. Eğer biz bu tip teknoloji yatırımları yapıp, satabilirsek kişi başına düşen kazancımız artacaktır. Sadede gelirsek sadece maliyeti yüksek kazancı düşük meyve, sebze satarak ilk 10 ülke içerisinde var olamayız.

Bu yüzdendir ki ‘Endüstri 4.0’ konusunda çalışmamız ve bu devrimi kaçırmamız lazım. Meyve ve sebze üretimde de teknoloji kullanarak maliyetleri azaltabilir ve kazancı da arttırabiliriz. Bilek gücü yerine teknolojiyi kullanarak kazanabiliriz. İlk olarak her insan kendini değiştirecek. Eğitimini teknolojiyle beraber yürüterek bilgisine yatırım yapacak. Bu konuyla ilgili devletin ilk okuldan başlayarak, orta okul ve üniversitelerde robotik eğitimlerle yazılım eğitimleri vermemiz gerekmektedir.

Dünyaya uymayan ve gelişmeleri takip etmeyenler kaybedecektir… Bu durumda peki ya siz hangi tarafta olmayı seçerdiniz ?

Yazıyı Yazan admin