Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir?

Sosyal Medya Bağımlılık Yapıyor

Sosyal medya günümüzde an aktif kullanılan mecralardan biri olarak yer alıyor. Toplumun tamamı nerede ise zamanlarını sosyal medyada geçiriyorlar. Sosyal medya birçok işin halledilmesinde ve duyurulmasında oldukça etkilidir. Bu yanı ile insanlara birçok artı kazandırıyor. Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir?  Ancak yanlış kullanımı kişilerin psikolojik sorunlara doğru gitmesine de neden olabiliyor. Özellikle gençler arasında sosyal medya kullanımı oldukça yaygındır. Her aşamada bu alana kendini kanıtlamak ve göstermek için sürekli olarak yeni paylaşım yapan gençler zaman içerisinde bağımlı hale gelebilmektedir.

Ayrıca bu bağımlılık giderek aşırıya da kaçabilmektedir. Sosyal medya araçları doğru kullanılır ise birçok bilgiye erişmede kolaylık sağlıyor. Kişinin yeni bilgi öğrenmesi veya araştırma yapması açısından işini de kolaylaştırıyor. Ancak bu amacını aşarak farklı yönlere çekilmesi de bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Sosyal Medya Nasıl Kullanılmalıdır

Sosyal medya araçlarını bir amaç değil araç olarak görmeliyiz. Bu sayede bağımlı olmaktan kurtulabiliriz. Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir?  Bağımlılık oranı yüksek olduğu için bazı hastanelerde sosyal bağımlılık kliniği adı altında hizmet dahi verilmektedir. Özellikle gençlerin neden beni kimse bu platformda beğenmiyor diyerek kendilerini ön plana çıkarmaya çalışmaları karışık bir duygu yaşamalarına da neden olabiliyor. Bu durumda en etkili yöntem uzman desteği almak olmalıdır. Sosyal medya bir oyun aracı değildir. Bilgiye ulaşmada merdiven olarak görülmelidir. Bunun için özellikle çocuklara bu öğretilmelidir. Bu sayede başarı elde edilebilecektir. Sosyal medyada yer alan haberler veya yanlış paylaşımlar çocukların olumsuz olarak etkilenmesine de neden olabilmektedir. Bunun için çocuğa kısıtlama getirmek daha doğru bir karar olacaktır.

Sosyal Medyanın Zararı Kadar Yararı Yok Mu?

Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir? Kimilerine göre sosyal medya zararlı olarak görülebilir. Ancak doğru kullanıldığında oldukça etkilidir. Bir olayın duyurulmasında ve yayılmasında da sosyal medya araçları büyük önem taşır. Ayrıca kurumsal olarak paylaşım yapan firmaları veya devlet kurumlarını bu sayede takip edebilme imkanınız da olur. Ayrıca güzel bir vakit geçirmek isterseniz de sosyal medyada yer alan resimleri ve videoları izleyebilirsiniz. Sosyal medya gücünü kullanarak ürün veya hizmetlerinizin tanıtımını da yapabilirsiniz. Bu sayede kar marjınızı da artı değerde etkileyebilirsiniz. Burada yapacağınız doğru hamleler sizi başarıya götüreceği gibi marka değerinizin de artmasına olanak sağlayacaktır. Sadece bireysel değil kurumsal açıdan da ele alındığında sosyal medyanın gücü oldukça yüksektir. Sizde eğer firma olarak bu alanda yer alacaksanız mutlaka soysal medya araçlarının hepsinde yer almalısınız.

 

Yazıyı Yazan Batuhan